top of page

Strastiplné příběhy

..aneb pobavte se nad mým neštěstím

No.5

 

17.července 2017 Marakéš - Maroko

Devátá hodina ranní a už je přes čtyřicet stupňů ve stínu. Kráčím rozpálenými ulicemi Marakéše. Už nevidím jen koně s velkými kočáry a ručně vyrobené koberce všech barev. Vidím realitu všedního dne. Lidské výkaly na ulici, vypelichané kočky brodící se skrz vrstvu odpadků, která pokrývá rozpálené chodníky. Lidé pokřiveného charakteru, sledující každý můj krok..

„Hej! Hej! You want some weed?“

Žádnou trávu nechci. Táhni pobudo. Jako chodící dolar se proplétám úzkými uličkami. V kapse mám jen osm Dirhamů. Rozhoduji se, jestli si koupím čaj nebo chleba. Tuhle uličku už znám. Tady jsem nedávno viděl dva parchanty, jak z jedoucího mopedu ukradli chodci sluchátka z uší. Měl štěstí. Mohl přijít i o telefon. Moje ráno nebylo o moc lepší. Rozvaloval jsem se v parku, týpek se ke mě připlížil a začal se mi hrabat ve věcech, na kterých jsem spal. Co si jako myslel? Že spím s iPhonem pod hlavou? Když jsem se probral, čuměl jako by nic. Jakože ahoj, jsem tvůj kámoš, teď na sebe budem chvilku blbě zírat. Nevadí? Čurák. Škoda, že jsem u sebe neměl teleskop. Alespoň bych mu zlámal ruce. To snad musí být nějaký rekord. Třikrát se mě pokusili obrat jen v Marakéši.

 

Vkročil jsem do Mediny. Úzké uličky, do kterých slunce svítí každý den jen na pár minut. Ve tmavých koutech se schovávaj krysy. Čekají na svou příležitost. Najedou cítím omamnou vůni palačinky. Hmm.. tohle je vážně země kontrastů. V té nejzaplivanější ulici narazím na paní, která rozdává úsměvy všude kolem a ještě k tomu peče něco, co tak úžasně voní.

Poslední drobáčky utratím za palačinku a kráčím dál. Kapky potu mi stékají po zádech. Čekám až to zkončí.

No.4

14.července 2017 Douar Belaagid - Maroko

Začalo se stmívat a já hledal místo pro kempování, vybaven zásobou vody a jedním chlebem. Procházel jsem malou vesničkou, tvořenou domečky, uplácanými z hlíny. Jeden z místních mi nabídl osvěžení u hadice s vodou a následně mě i pozval na jídlo. Zavedl mě na dvorek, kde se chlapi oddávali hazardním karetním hrám. Malý stolek osvětlovala jen holá žárovka. Celý večer probíhal celkem standardně. Snědl jsem tažín, vykouřil dýmku a občas se pokusil o komunikaci s ostatními. Okolo druhé hodiny ranní už mě začínal přemáhat spánek a tak jsem se snažil naznačit, že bych rád šel spát. Chlapi debatovali zřejmě o tom, kde bych mohl spočinout. Nejdříve to vypadalo, že se hádají u koho přespím ale situace se nakonec vyvinula zcela odlišně. Ten nejopilejší z nich zřejmě dostal geniální nápad, jak se o mě postarat. Vzal mě mimo vesnici a já, pln očekávání, kráčel tmou vedle něj.

„No problem. No problém.“ Ujišťoval mě. Jak už ale dobře vím, tahle fráze se většinou používá před tím, než nějaký problém přijde.

 

Došli jsme k silnici, kde na mě čekala policie. Doufal jsem, že jim bude stačit legitimace a tím to budeme mít odbyté. Jak hluboce jsem se mýlil. Naložili mě do auta a bez jakýchkoliv informací o tom, co se právě děje, mě odvezli na základnu. Posadili mě do kanceláře a jeden z těch kolaborantů, začal jedním prstem pomalu ťukat do počítače, přičemž důležitě zíral do mého pasu. Čas se táhl a policista tiskl jedno lejstro za druhým. Všechno psáno arabským písmem. Po hodince čekání mě znovu naložili do svého vozu a já tipoval, kam mě asi odvezou. Správná odpověď se s mým odhadem neshodovala ani v nejmenším. Policista se samopalem nám otevřel bránu a vjeli jsme do obrovského vojenského objektu, spojeného a věznicí. Průběh událostí byl předchozímu pobytu na stanici velmi podobný. Jen mě měl na starost výše postavený člověk a další dva nás pozorovali. Tak jsem zase seděl, čekal, policista ťukal do počítače a své snažení prokládal bujarou konverzací se svými kolegy. Alespoň, že chlapci se bavili. Jediná slova, kterým jsem rozuměl byla: Hippie, vagabund a problém. Byl jsem už tak unavený, že jsem ani neměl síly si z toho něco dělat.

 

Policista u počítače, po pěti telefonátech, dokončil své dílo a vytisknul protokol, na který precizně lupnul razítko. Přátelsky mi podal ruku a řekl:

„Welcome in Morocco.“ Usmál jsem se na něj a toužil jen po posteli. Doufal jsem, že mě tedy zavedou na nějakou ubytovnu, do hotelu nebo klidně na záchytku, kde bude konečně ta postel. Občas jsem vážně naivní. Byl jsem odvezen k nemocnici, kde se mě ujal další člověk, který mi jako první dal nějaké instrukce. Ukázal na hodinky a povídá:

 

„Teď je 04:30. Budeš spát tady, na lavičce. V 06:00 musíš odejít.“

Tak vám teda pěkně děkuju..

No.3

10.července 2017 Marakéš - Maroko

Jeden z těch dnů, kdy se nic nedařilo. S Bety jsme se po měsíci cestování na chvilku rozdělili, abychom předešli ponorkové nemoci. Své osamělé putování jsem tentokrát započal neslavně. Že jsem hned pro začátek zvolil opačný směr, nebylo žádnou zvláštností. Stopování se ale nedařilo a tak jsem město opustil až při setmění. Jako poslední mě vzal zavalitý chlapec na babetě. Vyjeli jsme do tmy venkovských silnic a po chvíli mi nabídl, že můžu řídit. Jakožto vášnivý motorkář jsem nabídku samozřejmě přijal. Usedl jsem na místo řidiče a batoh mu svěřil. Občas jsem vážně naivní.

 

Když jsme kousek popojeli tak se ten vychcánek rozhodl, že bude nadále řídit on a můj batoh nechtěl dát dolů z ramen. Tim začala hádka. On argumentoval španělsky, já anglicky. Zatopil pod kotlem a začal ujíždět. Zablokoval jsem mu cestu vlastním tělem a chvíli to vypadalo, že mě přejede.

Pas, peněženka, iPad, spacák a karimatka - poslední věci, které mi ještě neukradli byly na jeho zádech. Seděl přímo naproti mě. Držel jsem jeho řidítka a srdce zběsile pumpovalo krev do mých žil. Blížilo se pár aut a tak mě napadlo, nějaké zastavit. Stoupl jsem doprostřed silnice a mával na vozidla. Toho momentu využil motorkář a začal ujíždět. Pod jeho kapotou naštěstí moc koní nebylo. Pár krokama sem ho dohnal a batoh strhnul z jeho zad. Jak poutko povolilo, spadl jsem na asfalt a batoh pevně svíral oběma rukama. On na mě stále hleděl ze svého mopedu a usilovně přemýšlel, jak bude pokračovat v souboji. Mával jsem na protijedoucí auta.

 

Nikdo nezastavil.

No.2

17.června 2017 Akchour - Maroko

Probouzeli jsme se do dalšího krásného dne. Z blízkého okolí bylo slyšet šumění řeky a stromy nám poskytovaly příjemný stín. Po dlouhém rozjímání jsem se rozhodl, že si vyčistím zuby. Můj kartáček na zuby, jakožto i všechny ostatní věci, které jsem měl v batohu však nějaký dobrák zcizil, zatímco jsme spali. Díky tomu jsem byl lehčí o kolíky od stanu, filtr na vodu, foťák, endiaron, náplasti, hašiš a tak dále. Zbylo mi tak jen to, co jsem měl ve spacáku. iPad, pas a šrajtofle.

 

Cestování nalehko tímto získalo zcela nový rozměr. Následující dny jsem byl nucen cestovat se zbytkem věcí ve spacáku, který jsem měl přehozený přes rameno. Mou zoufalou situaci vyřešil až vak, zakoupený na trzích ve Fésu. Tím momentem se z Baťůžkáře stal Vačnatec.

No.1

16.června 2017 Akchour - Maroko

 

Pomalu jsme procházeli krásným údolím s malými i velkými vodopády. Špatně jsme však odhadli délku trasy. Měli jsme za to, že nás řidič vyhodí u vodopádu, marocká příroda nás pobaví a hotovo. Místo toho se začínalo stmívat a my stále šlapali úzkými lesními cestičkami. Nakonec nebyla jiná možnost, než rozbít kemp poblíž cesty. 

 

Stanování v tom údolí bylo zakázáno a tak jsme přístřešek pro tu noc nechali zabalený, což se ukázalo jako pošetilý nápad, jak jsme se posléze dozvěděli. Ze spánku nás začala budit ropucha obřích rozměrů. Stále se přibližovala a sveřepě hleděla přímo do mých očí. Bety začala být nervózní. Já také počínaje momentem, kdy se ropucha přiblížila až k mé hlavě. K odchodu se neměla a tak jsem zahájil její transport. Výbavou pro tuto misi mi byl pytel a klacek. Ropucha se dala na útěk. I přes mou neohrabanost a špatnou rovnováhu však pasti neunikla. V pytli jsem jí přenesl k řece a nadýmal se pýchou z dobře odvedené práce.

 

Ráno nás probudili místní.

 

„Vy jste tady spali?“

„Jistě.“

„Víte, že je tady spousta nebezpečných hadů?“

„Jasně. No problemo.“

 

Během noci nebylo ublíženo žádnému zvířeti a nikdo nepřišel k úrazu.

bottom of page